Aktoznawstwo


Niemieckie aktoznawstwo (także – nauka o aktach; Aktenkunde, Aktenlehre) jest częścią nauk pomocniczych historii, na którą – ze zrozumiałych względów – kładzie się o wiele większy nacisk niż na dyplomatykę (tj. naukę o dokumencie średniowiecznym).

Dziedzina ta zajmuje się formami i procesem powstania późnośredniowiecznych i nowożytnych akt, koncentrując się na pismach urzędowych (wytworzonych przez władze publiczne).

Przejęła ona niektóre metody stosowane w dyplomatyce, a jej ojcem uznawany jest Heinrich Otto Meisner, autor książki o tym właśnie tytule (Aktenkunde. Ein Handbuch für Archivbenutzer mit besonderer Berücksichtigung Brandenburg-Preußens, Berlin 1935).

Generalnie aktoznawstwo można podzielić na trzy gałęzie:

–          analityka

–          genetyka

–          systematyka.

Aktoznawstwo analityczne zajmuje się formą zewnętrzną i wewnętrzną akt. W przypadku badań nad formą zewnetrzną, istotne są: zastosowany papier, formy zamknięcia pisma, materiał i narzędzia pisarskie. Z kolei forma wewnętrzna – to ogólnie ujmując struktura pisma.

Genetyka bada przede wszystkim proces powstania akt w urzędzie, co przekładając na strone praktyki sprowadza się do odszyfrowania (kolejności i autorstwa) powstania wszelkich adnotacji na piśmie.

Wreszcie systematyka aktoznawstwa to inaczej typologia akt według określonych wytycznych.

Więcej na ten temat zob. Aktenkunde (Wikipedia)

W związku z opracowywaniem zagadnienia, podaję na razie tylko wskazówki do stron WWW, gdzie można doczytać na ten temat:

  1. Kurze Einführung in die Aktenkunde
  2. Kloosterhuis Jürgen, Amtliche Aktenkunde der Neuzeit. Ein hilfswissenschaftliches Kompendium, [w:] Archiv für Diplomatik 45 (1999), s. 465 i nast. – zobacz online
    szczegółowa i bogata bibliografia

Więcej na temat aktoznawstwa, historii pisma i kancelarii niemieckiej na nowej stronie www.arcaion.pl 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s